El ve Koltuk Altı Terlemesi

Hiperhidrozis, ter bezlerini uyaran sempatik sinirlerin aşırı uyarılması, böylece normalin üstünde salgıdan kaynaklananan aşırı terlemedir.

Bölgesel (yüz, el, koltuk altı, ayak) aşırı terleme nedir?

Bölgesel terleme; yüz, el, koltuk altı, ayaklarda ortaya çıkar. Bir veya birkaç bölgede aynı anda olabilir. Başka bir hastalığa bağlı değildir.
Bölgesel aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Aşırı çalışmaya bağlı ter üretimi fazladır.
Hiperhidrozis, rahatsız edici hatta sosyal ve psikolojik etkileri olan bir durumdur. Hastalar işte veya okulda aşırı el, koltuk altı veya yüz terlemesi ile ilişkili sosyal utançtan muzdariptir. Birinin elini sıkmak veya kitap okumak gibi basit işler, utanmaya veya endişeye neden olabilir.

Aşırı el terlemesi

 • Aşırı el terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da el terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle el terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur.
 • Terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel v.b.ürünler her gün ellere uygulanarak kısa süreli çözüm sağlanabilir. Bu ürünlerde bulunan alüminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.
 • İyontoforez tedavisinde özel cihazla ellere düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile avuç içinde ıslaklık şeklindeki terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca ellerde yanma yapabilir.
 • Botoks tedavisinde avuç içi ve parmaklara 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Avuç içinde ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, el için 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.
 • Aşırı el terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi sempatektomi ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.
 • El terlemesinde sempatektomi ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında ellerde kalıcı kuruluk sağlanır.
 • Yaklaşık bir saat kadar süren ameliyat bittiği anda sonuç görülür. Çok şiddetli el terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebilir.
 • Aşırı el terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, koltuk altı, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa sempatektomi ameliyatı tercih edilmelidir.
 • El terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir

Aşırı koltuk altı terlemesi 

 • Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terlemesi hastalığı (aksiller hiperhidroz) denilir.
 • Oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü fiziksel olarak oldukça dikkat çekici ve kötü bir görüntüye neden olur.
 • Sadece koltuk altlarında olan, iki taraflı ve eşit şiddette aşırı terleme başka bir hastalığa bağlı değildir. Hormon bozukluğu yoktur.
 • Kol altında aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.
 • Aşırı koltuk altı terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da kol altı terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle koltuk altı terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. 
 • Terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün kol altlarına uygulanarak terleme azaltılabilir. Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.
 • İyontoforez tedavisinde özel cihazla kol altlarına düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca kol altlarında yanma yapabilir.
 • Botoks tedavisinde terleyen bölge özel boya ile işaretlenir ve 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Koltuk altında geniş ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, 6-7 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.
 • Aşırı koltuk altı terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi sempatektomi ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce istersenizgeçici tedavileri deneyebilirsiniz.
 • Koltuk altı terlemesinde sempatektomi ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 3-4 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kol altlarında kalıcı kuruluk sağlanır.
 • Yaklaşık bir saat kadar süren ameliyat bittiği anda sonuç görülür. Çok şiddetli koltuk altı terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.
 • Aşırı koltuk altı terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, el, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa sempatektomi ameliyatı tercih edilmelidir.
 • Koltuk altı terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve el terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Aşırı yüz terlemesi

 • Aşırı yüz (kafa, baş) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı yüz terlemesi hastalığı (fasiyal hiperhidroz) denilir.
 • Oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü ıslak yüzün oluşturduğu anormal görüntü oldukça can sıkıcı olabilir.
 • Sadece yüz bölgesinde ve uzun zamandır var olan aşırı terleme başka bir hastalığa bağlı olmayabilir. Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir. Çoğunda hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ancak ileri yaşlarda ortaya çıkan kafa terlemesi hastalık belirtisi olabilir.
 • Genellikle yüzde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.
 • İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle yüz terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. 
 • Terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) yüze (göz, ağız, burun hariç) uygulanarak terleme azaltılabilir.
 • İlaç tedavisinde antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Terlemeye neden olan sempatik sistemi baskılayarak etki gösterir. Ancak etkisi geçicidir ve 10-12 saatte bir ilaç alınması gerekir. Ayrıca ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.
 • Botoks tedavisinde alın ve saçlı deri bölgesine botox enjeksiyonları yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Kafadaki ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, 6-7 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir, yüz ön bölgesine uygulanmaz.
 • Sempatektomi ameliyatı ile aşırı yüz terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Yüz terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kafa bölgesinde kalıcı kuruluk sağlanır.

Yüz kızarması

 • Yüz kızarması; utanma, mahcup olma, suçluluk, suç işleme, kızgınlık, telaş, heyecan gibi duygu durumlarında doğal bir vücut tepkisi şeklinde ortaya çıkabilir. Yüz kızarmasının böyle önemli duygu durumlarında ortaya çıkması ve duygu durumu geçtikten kısa bir süre sonra kaybolması normal ve kabul edilebilir bir durumdur.
 • Ani duygu durum değişikliğinde adrenalin hormonu salgılanır ve vücut ısısı ani olarak artar. Vücudun ani artan sıcaklığı sempatik sistemi uyarır. Sempatik sistem yüzün kan damarlarını genişleterek kanı ısınmış kanı yüz bölgesine gönderir. Böylece yüzde ısınma hissi (sıcaklık) ve yüz kızarması ortaya çıkar.
 • Ani yüz kızarmasının nedeni bazı kişilerde sempatik sistem normalden fazla çalışması ve aşırı (hassas) duyarlı olmasıdır. Bu kişilerde duygu durumlarının dışında, günlük hayatta karşılaşılan basit olaylarda bile sempatik sistem kendiliğinden çalışmaya başlar.
 • Önemli bir duygu durum değişikliği olmadan, günlük hayatta karşılaşılan basit olaylarla ortaya çıkan ve kişinin günlük yaşantısını etkileyen yüz kızarıklığına yüz kızarması hastalığı (facial blushing) denilir.
 • Yüz kızarması duygu durumu değişikliği olmasa bile, kişiyi utangaç veya öfkeli gösterebilir. Karşı cinsle iletişim durumunda yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Kişinin sosyal yaşantısını, işini ve mesleğini, kariyerini etkileyebilir. İş görüşmelerinde, iş yerinde ast ve üstleriyle ilişkilerde problemlere yol açabilir. Kişinin topluluk (toplum) önüne çıkmasını, sunum yapmasını engelleyebilir. Kişinin endişeleri artırır ve özgüveninin azalmasına neden olabilir. Başka kişiler tarafından yanlış anlaşılmaya yol açabilir. Yalan mı söylüyor, bir şey mi saklıyor, bir hastalığı mı var, bu konuda yetersiz mi, işi yapamayacak mı, korkuyor mu, sinirli mi şeklinde duygular oluşabilir.
 • Yüz kızarmasında ana rolü oynayan sempatik sinir sistemi bizim bilinçli kontrolümüzde olmayan ve duygusal uyarılarla çalışan bir sistemdir. Hastalıklara bağlı olmayan (nedensiz) ani yüz kızarıklığı sempatik sinir sistemi aşırı çalışan veya anksiyete (kaygı) problemi olan kişilerde görülür. Bu kişilerde sempatik sistem duygusal uyarılara karşı çok hassas ve duyarlıdır.
 • Ani yüz kızarması için kişi özgüvenini artırıcı düşünce tarzı geliştirmeye çalışabilir. Kişinin kendine güveni arttıkça yüzünün kızaracağı endişesi azalır. Kişinin kendine ve başkalarının düşüncelerine karşı olumlu olması, gevşeme egzersizleri, kızarmaya yönelik otomatik ve çarpıtılmış düşüncelerden uzaklaşma buna yardımcı olabilir.
 • Dermatoloji Uzmanı kızarma önleyici krem, maske verebilir, kızarma küçük bir bölgede (örneğin sadece yanaklarda) ise lazer tedavisi uygulayabilir.
 • Psikiyatri uzmanınca yazılacak Anksiyete ilaçları, Antidepresanlar, Beta blokerler, Alfa adrenerjik agonistleri gibi ilaçlarla yüz kızarmasının tedavisinde yardımcı olabilir. Psikiyatri uzmanı ilaç tedavisi yanında uygun görürse psikoterapi için psikologa yönlendirebilir.
 • Sempatektomi ameliyatı ani yüz kızarması tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ameliyat sonrası ortalama 100 kişiden 90 kişide yüz kızarıklığı geçmektedir. 100 kişiden 5 kişide azalmakta, 5 kişide etkisiz kalmaktadır. Vakaların yaklaşık %10’unda belirli bir süre sonra kızarma tekrar edebilir.
 • Kızarma ile birlikte olan yanma (ısınma, sıcaklık) hissi vakaların %98’inde kaybolur. Kızarma korkusu (eritrofobi) geçer veya azalır. Kızarma ile birlikte olan sosyal fobi vakaların %70’inde geçer. Ameliyatın etkili olduğu vakalarda yüzün rengi sabah uyandığınızda veya rahat durumlarda olan renge döner.
 • Yıllardır süren kızarıklığın geçmesi özgüveni ve mutluluğu çok artırır. Yukarıdaki sonuçlar uyguladığım yöntem baz alınarak verilmiştir. Başarı oranı uygulanan yönteme göre değişebilir.
 • Yüz kızarması için yapılan ameliyat ile yüz terlemesi ve el terlemesi de geçer. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir veya azalabilir. Koltuk altı terlemesi için aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konulması gerekir.

Endoskopik Torasik Sempatektomi (ETS) Cerrahisi

Tıbbi tedaviler hiperhidrozlu bazı hastalara yardımcı olabilir, ancak faydaları geçicidir. Sempatektomi denilen cerrahi ile kalıcı çözüm oluşturulur. Göğsünüzün derinliklerinde omurganızın her iki yanında sempatik sinir zinciri adı verilen bir yapı uzanır. Bu yapı savaş ya da kaç tepkisinden sorumlu sinir sisteminin bir parçasıdır. Sempatektomi sırasında, cerrah bu sinir zincirini keser veya kelepçeler. Bu, sinir sinyallerinin içinden geçmesini kalıcı olarak engeller.

Görsel destekli endoskopik cerrahideki ilerlemeler, cerrahların 2 cm’lik bir insizyonla sempatektomi yapmasını mümkün kılmıştır. Cerrah, fiberoptik kamera ve küçük cerrahi aletler kullanarak sempatik zincirin doğru kısmını bulabilir ve kesebilir.

Torakoskopik sempatektomi veya daha yaygın olarak endoskopik torasik sempatektomi veya ETS olarak bilinen bir prosedürde hastalar genel anestezi altına alınır. Kolları vücuda 90 derecelik bir açıyla yukarı kaldırılarak, koltuk altının hemen altındaki operasyona erişim sağlanır. Vücudun bir tarafından başlayarak, anestezi uzmanı bir akciğeri söndürür, böylece cerrah sempatik sinir zincirine ulaşabilir. Koltuk altının altında, genellikle ikinci ve üçüncü kaburgalar arasında bir  küçük kesi yapar. Cerraha göğsün içini ve sempatik sinir zincirini göstermek için insizyondan küçük bir kamera yerleştirilir. Kapsam dâhilinde, cerrah, hastanın hiperhidrozunu en iyi şekilde rahatlatacağı sinir zincirini kesen düşük voltajlı elektrokoter adı verilen bir cihaz kullanır. İşlem sonrası aletler çıkarılır. Cilt kesisi kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. Ardından cerrah işlem diğer tarafta tekrarlanır. Hasta genellikle aynı gün hastaneden eve döner ve genellikle birkaç gün sonra işe veya okula dönebilir.

Diğer tıbbi tedavileri tüketen şiddetli hiperhidrozlu hastalar, ameliyatın sorunlarına kalıcı bir çözüm sunduğunu görüyorlar. Neredeyse tüm durumlarda, ellerde ve koltuk altlarında aşırı terlemeyi tedavi eder. Ameliyatın etkisi genellikle hemen görülür. Hastalar uyandıklarında ve yıllar sonra ilk kez ellerini sıcak ve kuru bulduklarında şaşırırlar.

Neden bir sempatektomiye ihtiyacım olabilir?

Bu prosedür, hiperhidroz veya ellerin, yüzün, koltuk altlarının ve bazen de ayakların aşırı terlemesi olarak adlandırılan bir durumu tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca yüz kızarması, bazı kronik ağrı durumları ve soğuk hava sıcaklıklarına ve ciltte renk değişikliklerine karşı derin hassasiyete yol açan Raynaud fenomeni için de kullanılır. Sempatektomiden sonra beyin, ilgili bölgelere terletmesi, kızarması veya soğuğa tepki vermesi için sinyaller gönderemez. Bu kalıcı prosedür, terlemeyi önleyici maddeler veya ilaçlar gibi diğer adımlar işe yaramadıysa son çare olarak kullanılır.

Aşırı Terleme tedavisi için neden bizi seçmelisiniz?

 • Aşırı Terlemeyi kalıcı olarak gideren “endoskopik torasik sempatektomi (ETS)” adı verilen kapalı ameliyatı başarılı ve güvenli bir şekilde yüzlerce hastaya uyguladık.
 • ETS işlemi yaklaşık 1 saat sürer ve operasyonda vücudun her iki tarafı da tamamlanır. Hastalar genellikle bir gün sonra hastaneden ayrılabilirler. Çoğu hasta bir hafta içinde işine ve günlük aktivitelerine döner.
 • Hastalarımın yüzde 95’i ETS’yi takiben anında ve etkileyici bir rahatlama sağlamaktadır.
 • El sıkışma gibi sıradan sosyal etkileşimler artık utanç verici veya endişe uyandırıcı değil.

Hastalığın her aşamasında sizlere yardımcı olabiliriz.

 • Terlemeye Son!
 • Terleme Kâbusunuz olmasın!
 • ETS yöntemi ile aşırı terlemeye bir saatlik ameliyatla kalıcı çözüm!